This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE DL345 GEN10 server Rack (2U) AMD EPYC 7443P 2.85 GHz 32 GB DDR4-SDRAM 800 W
xOut of Stock
Contact your account manager
- HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus 7443P 2.85GHz 24-core 1P 32GB-R 8SFF 800W PS Server
| Processor family | AMD EPYC |
|---|---|
| Chassis type | Rack (2U) |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| SKU | P39267-B21 |
| EAN | 0190017487595 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 128 MB |
| Processor frequency | 2.85 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 7443P |
| Processor manufacturer | AMD |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor family | AMD EPYC |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 16 MB |
| On-board graphics card | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 Windows Server 2019 (Most Recent Version) VMware ESXi 6.7 U3 VMware ESXi 7.0 U1/U2 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP5 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) − AMD EPYC 7003 Series: 8.3 − AMD EPYC 7002 Series: 7.6, 8.0 |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Operating system installed | No |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 Windows Server 2019 (Most Recent Version) VMware ESXi 6.7 U3 VMware ESXi 7.0 U1/U2 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP5 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) − AMD EPYC 7003 Series: 8.3 − AMD EPYC 7002 Series: 7.6, 8.0 |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Power supply | 800 W |
| Management features | |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Technical details | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 875 mm |
| Weight | 16.3 kg |
| Height | 711 mm |
| Depth | 445.4 mm |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 128 MB |
| Processor frequency | 2.85 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 7443P |
| Processor manufacturer | AMD |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor family | AMD EPYC |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 16 MB |
| On-board graphics card | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 Windows Server 2019 (Most Recent Version) VMware ESXi 6.7 U3 VMware ESXi 7.0 U1/U2 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP5 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) − AMD EPYC 7003 Series: 8.3 − AMD EPYC 7002 Series: 7.6, 8.0 |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Operating system installed | No |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 Windows Server 2019 (Most Recent Version) VMware ESXi 6.7 U3 VMware ESXi 7.0 U1/U2 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP5 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) − AMD EPYC 7003 Series: 8.3 − AMD EPYC 7002 Series: 7.6, 8.0 |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Power supply | 800 W |
| Management features | |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Technical details | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 875 mm |
| Weight | 16.3 kg |
| Height | 711 mm |
| Depth | 445.4 mm |
