This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE P56966-B21 server Rack (2U) Intel® Xeon® Gold 6248R 3 GHz 32 GB 800 W
xOut of Stock
Contact your account manager
- ProLiant DL380 Gen10 6248R 3.0GHz 24-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF BC 800W PS Server
| Processor family | Intel Xeon Gold |
|---|---|
| Chassis type | Rack (2U) |
| Internal memory | 32 GB |
| SKU | P56966-B21 |
| EAN | 0190017618388 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Processor cache | 35.75 MB |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor model | 6248R |
| Processor cores | 24 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | No |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 730.3 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Height | 445.5 mm |
| Depth | 87.4 mm |
HPE ProLiant DL380 Gen10 server with one Intel® Xeon® Silver 6248R processor, 32 GB dual rank memory, 8 small form factor drive bays, one HPE Ethernet 10Gb 2-port FLR-T BCM57416 Adapter, SFF Easy Install Rail Kit, Cable Management Arm Kit, 800W power supply, and 3/3/3 warranty
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Processor cache | 35.75 MB |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor model | 6248R |
| Processor cores | 24 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | No |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 730.3 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Height | 445.5 mm |
| Depth | 87.4 mm |
