This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE ProLiant BL685c G7 server Blade AMD Opteron 6328 3.2 GHz 64 GB DDR3-SDRAM
xOut of Stock
Contact your account manager
- HP ProLiant BL685c G7 6328 3.2GHz 8-core 4P 64GB-R P410i/1GB FBWC Server
| SKU | 699068-B21 |
|---|---|
| EAN | 0887111227539 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ProLiant |
| Product Series | DL |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Number of processors installed | 4 |
| Processor model | 6328 |
| Processor socket | Socket G34 |
| Processor cores | 8 |
| Motherboard southbridge | AMD SP5100 |
| Motherboard chipset | AMD SR5690 |
| Maximum number of SMP processors | 4 |
| Processor family | AMD Opteron |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 16 x 4 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 2.4 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Network | |
| LAN controller | HP NC551i |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Serial ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Blade |
| Graphics | |
|---|---|
| Graphics card | RN50 |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Oracle Solaris VMware Citrix XenServer |
| Operating system installed | No |
| Software | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Oracle Solaris VMware Citrix XenServer |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Chassis type | Blade |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.6 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Height | 366.3 mm |
| Depth | 509.5 mm |
| Other features | |
| Graphics card | RN50 |
The HP ProLiant BL685c G7 Server Blade delivers scale-up, dense, cost-effective 4-socket performance for high-density virtualization and compute-intensive database environments. With up to 64 cores in a single blade and 32 DDR3 registered DIMM slots offering an impressive 1TB memory footprint, these servers are the ideal choice for the most demanding applications.
Delivering over 80 Gb of I/O bandwidth with four embedded HP NC551i Dual Port 10Gb FlexFabric Converged Network Adapter ports and three I/O expansion slots, this is the ideal 4-socket blade for enterprise data centers that demand cost-effective performance and scalability.
Multicore Scalability—Up to 64 Cores
• Up to four 4-, 8-, 12- or 16-core AMD Opteron processors, delivering outstanding compute power for high-density virtualization and compute-intensive database environments
Cost Effective with up to 1 TB of Memory and I/O Bandwidth over 80 Gb
• Economical blade design, for greater flexibility and lower TCO, reduces the amount of hardware required for the same performance
Industry-Leading Infrastructure Management for Virtual and Physical Servers
• Deploy servers quickly, proactively manage virtual or physical server health, and reduce power consumption with HP Insight Control
Delivering over 80 Gb of I/O bandwidth with four embedded HP NC551i Dual Port 10Gb FlexFabric Converged Network Adapter ports and three I/O expansion slots, this is the ideal 4-socket blade for enterprise data centers that demand cost-effective performance and scalability.
Multicore Scalability—Up to 64 Cores
• Up to four 4-, 8-, 12- or 16-core AMD Opteron processors, delivering outstanding compute power for high-density virtualization and compute-intensive database environments
Cost Effective with up to 1 TB of Memory and I/O Bandwidth over 80 Gb
• Economical blade design, for greater flexibility and lower TCO, reduces the amount of hardware required for the same performance
Industry-Leading Infrastructure Management for Virtual and Physical Servers
• Deploy servers quickly, proactively manage virtual or physical server health, and reduce power consumption with HP Insight Control
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Number of processors installed | 4 |
| Processor model | 6328 |
| Processor socket | Socket G34 |
| Processor cores | 8 |
| Motherboard southbridge | AMD SP5100 |
| Motherboard chipset | AMD SR5690 |
| Maximum number of SMP processors | 4 |
| Processor family | AMD Opteron |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 16 x 4 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 2.4 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Network | |
| LAN controller | HP NC551i |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Serial ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Blade |
| Graphics | |
|---|---|
| Graphics card | RN50 |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Oracle Solaris VMware Citrix XenServer |
| Operating system installed | No |
| Software | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Oracle Solaris VMware Citrix XenServer |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Chassis type | Blade |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.6 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Height | 366.3 mm |
| Depth | 509.5 mm |
| Other features | |
| Graphics card | RN50 |


