This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus server Rack (1U) Intel Xeon Silver 4309Y 2.8 GHz 32 GB DDR4-SDRAM 800 W
xOut of Stock
Contact your account manager
- ProLiant DL360 Gen10 Plus 4309Y 2.8GHz 8-core 1P 32GB-R S100i NC 8SFF 800W PS
| Processor family | Intel Xeon Silver |
|---|---|
| Chassis type | Rack (1U) |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| SKU | P55239-B21 |
| EAN | 4549821487271 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ProLiant |
| Product Series | DL |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 4309Y |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 2000 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 153 TB |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom 57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Power | |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Power supply input voltage | 200 - 240 V |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 434.6 mm |
| Weight | 13.3 kg |
| Height | 42.9 mm |
| Depth | 741.9 mm |
Built for Some of the Most Demanding Workloads
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus server is powered by 3rd Generation Intel Xeon processors and built with foundational intelligence to transform IT with insights that enhance workload performance, placement, and efficiency, delivering better outcomes faster.
HPE ProLiant servers provide real-time operational feedback on server performance plus recommendations for fine-tuning BIOS settings to adjust to better serve changing business needs.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus server is powered by 3rd Generation Intel Xeon processors and built with foundational intelligence to transform IT with insights that enhance workload performance, placement, and efficiency, delivering better outcomes faster.
HPE ProLiant servers provide real-time operational feedback on server performance plus recommendations for fine-tuning BIOS settings to adjust to better serve changing business needs.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 4309Y |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 2000 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 153 TB |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom 57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Power | |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Power supply input voltage | 200 - 240 V |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 434.6 mm |
| Weight | 13.3 kg |
| Height | 42.9 mm |
| Depth | 741.9 mm |
