This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE ProLiant DL360 Gen10 server Rack (1U) Intel Xeon Silver 4215R 3.2 GHz 32 GB DDR4-SDRAM 800 W
xOut of Stock
Contact your account manager
- HPE ProLiant DL360 Gen10 4215R 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF BC 800W PS Server
| Processor family | Intel Xeon Silver |
|---|---|
| Chassis type | Rack (1U) |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| SKU | P56957-B21 |
| EAN | 0190017616995 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ProLiant |
| Product Series | DL |
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4215R |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Silver, Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42.9 mm |
| Height | 707 mm |
| Depth | 434.6 mm |
HPE ProLiant DL360 Gen10 rack server with one Intel® Xeon® 4215R processor, 32 GB memory, MR416i-a storage controller, 10Gb 2-port FLR-T BCM57416 Adapter, 8 small form factor drive bays and one 800W power supply
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4215R |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Silver, Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42.9 mm |
| Height | 707 mm |
| Depth | 434.6 mm |
