This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE ProLiant DL380 Gen10 server Rack (2U) Intel® Xeon® Gold 5218 2.3 GHz 32 GB DDR4-SDRAM 800 W
xOut of Stock
Contact your account manager
- HPE ProLiant DL380 Gen10 5218 2.3GHz 16-core 1P 32GB-R MR416i-p NC 8SFF BC 800W PS Server
| Processor family | Intel Xeon Gold |
|---|---|
| Chassis type | Rack (2U) |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| SKU | P56962-B21 |
| EAN | 0190017618340 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ProLiant |
| Product Series | DL |
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Processor cache | 22 MB |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | 5218 |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445.5 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Height | 87.4 mm |
| Depth | 730.3 mm |
HPE ProLiant DL380 Gen10 server with one Intel® Xeon® Gold 5218 processor, 32 GB dual rank memory, M$416i-p storage controller, 8 small form factor drive bays, one HPE Ethernet 10Gb 2-port FLR-SFP+ BCM57414 Adapter, SFF Easy Install Rail Kit, Cable Management Arm Kit, 800W power supply, and 3/3/3 warranty
| Processor | |
|---|---|
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Processor cache | 22 MB |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | 5218 |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445.5 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Height | 87.4 mm |
| Depth | 730.3 mm |
