This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE ProLiant DL380 server Rack (2U) Intel Xeon E5 v3 E5-2690V3 2.6 GHz 32 GB 800 W
xOut of Stock
Contact your account manager
- Intel Xeon E5-2690 v3 (30M Cache
- 2.60 GHz)
- 2 x 16GB
- 2U
- 800W
| SKU | 803860-B21 |
|---|---|
| EAN | 0889296123125 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ProLiant |
| Product Series | DL |
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 135 W |
| Tcase | 89.9 °C |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Scalability | 2S |
| Processor threads | 24 |
| Processor package size | 52.5 x 45 mm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor codename | Haswell |
| Physical Address Extension (PAE) | 46 bit |
| Physical Address Extension (PAE) | Yes |
| PCI Express configurations | x4, x8, x16 |
| Number of QPI links | 2 |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133 MHz |
| Memory channels supported by processor | Quad |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 68 GB/s |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Idle States | Yes |
| FSB Parity | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Bus type | QPI |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Conflict-Free processor | No |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v3 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | E5-2690V3 |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon E5 v3 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Storage | |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion slots | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Processor special features | |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | No |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | No |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | No |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | No |
| Intel Clear Video Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | No |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 0.00 |
| Intel HD Graphics | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Processor ARK ID | 81713 |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| CPU configuration (max) | 2 |
| Power | |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| CPU configuration (max) | 2 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445.4 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Height | 87.3 mm |
| Depth | 679.4 mm |
| Other features | |
| CPU configuration (max) | 2 |
What is your server bottleneck...storage, processing, expansion?
The world’s best-selling server 1 just got better. The HP ProLiant DL380 Gen9 Server delivers the latest performance and expandability in the HP 2P rack portfolio. Reliability, serviceability and near continuous availability, backed by a comprehensive warranty, making it ideal for any server environment. Deploy the data center standard.
Designed to reduce costs and complexity, leveraging Intel’s latest E5-2600 v3 processors with up to 70% 2 performance gain, plus the latest HP DDR4 SmartMemory supporting 1.5 TB and up to 14% 3 performance increase. Additional support for 12 Gb/s SAS, 40 Gb NIC with a broad range of graphics and compute options. Manage the DL380 Gen9 Server in any IT environments by automating the most essential server lifecycle management tasks: deploy, update, monitor, and maintain with ease. Run everything from the most basic to mission critical applications, and can be deployed with confidence.1 Q114 IDC WW Quarterly Server Tracker, May 30, 2014.
2 Source as of 3 April 2014: Intel internal measurements on platform with two E5-2697 v2 (12C, 2.7GHz), 8x8GB DDR3-1866, RHEL6.3. Platform with two E5-2697 v3 (14C, 2.6GHz, 145W), 8x8GB DDR4-2133, RHEL6.3.
3 Based on similar capacity DIMM comparing HP server vs. non HP server with DDR4, July 2014. 1.5TB support with 64GB DIMMs to be available by early 2015.
The world’s best-selling server 1 just got better. The HP ProLiant DL380 Gen9 Server delivers the latest performance and expandability in the HP 2P rack portfolio. Reliability, serviceability and near continuous availability, backed by a comprehensive warranty, making it ideal for any server environment. Deploy the data center standard.
Designed to reduce costs and complexity, leveraging Intel’s latest E5-2600 v3 processors with up to 70% 2 performance gain, plus the latest HP DDR4 SmartMemory supporting 1.5 TB and up to 14% 3 performance increase. Additional support for 12 Gb/s SAS, 40 Gb NIC with a broad range of graphics and compute options. Manage the DL380 Gen9 Server in any IT environments by automating the most essential server lifecycle management tasks: deploy, update, monitor, and maintain with ease. Run everything from the most basic to mission critical applications, and can be deployed with confidence.1 Q114 IDC WW Quarterly Server Tracker, May 30, 2014.
2 Source as of 3 April 2014: Intel internal measurements on platform with two E5-2697 v2 (12C, 2.7GHz), 8x8GB DDR3-1866, RHEL6.3. Platform with two E5-2697 v3 (14C, 2.6GHz, 145W), 8x8GB DDR4-2133, RHEL6.3.
3 Based on similar capacity DIMM comparing HP server vs. non HP server with DDR4, July 2014. 1.5TB support with 64GB DIMMs to be available by early 2015.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 135 W |
| Tcase | 89.9 °C |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Scalability | 2S |
| Processor threads | 24 |
| Processor package size | 52.5 x 45 mm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor codename | Haswell |
| Physical Address Extension (PAE) | 46 bit |
| Physical Address Extension (PAE) | Yes |
| PCI Express configurations | x4, x8, x16 |
| Number of QPI links | 2 |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133 MHz |
| Memory channels supported by processor | Quad |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 68 GB/s |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Idle States | Yes |
| FSB Parity | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Bus type | QPI |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Conflict-Free processor | No |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v3 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | E5-2690V3 |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon E5 v3 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Storage | |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion slots | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Optical drive | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Processor special features | |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | No |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | No |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | No |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | No |
| Intel Clear Video Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | No |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 0.00 |
| Intel HD Graphics | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Processor ARK ID | 81713 |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| CPU configuration (max) | 2 |
| Power | |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| CPU configuration (max) | 2 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445.4 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Height | 87.3 mm |
| Depth | 679.4 mm |
| Other features | |
| CPU configuration (max) | 2 |

