This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Lenovo ThinkPad L13 Gen 5 (Intel) Intel Core Ultra 5 125U Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
In Stock
292 available
- Intel Core Ultra 5 125U
- 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T
- Max Turbo up to 4.3GHz
- 12MB Intel Smart Cache
- 16GB LPDDR5-6400
- Intel Core Ultra 5 125U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 4.3GHz, 12MB Intel Smart Cache
- 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC
- 16GB LPDDR5-6400
- 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Glass Fibre Reinforced Plastic (GFRP) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor model | 125U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Glass Fibre Reinforced Plastic (GFRP) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery capacity | 46 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.2 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Glass Fibre Reinforced Plastic (GFRP) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor model | 125U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Glass Fibre Reinforced Plastic (GFRP) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery capacity | 46 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.2 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |












