This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Naotic Charging station Tabidock S20 USB-C - 611010 -
xOut of Stock
Contact your account manager
- Charging station Tabidock S20 USB-C - 611010 - Naotic
- • Self-service charging station for 20 smartphones
- • Smart USB-C charging up to 65W per port
- • Remote LEDs for charging status display
- • Secure cables: fixed, protected, impossible to remove or lose
- • High-density foam module (standard or custom)
- • Free-standing or wall-mounted positioning possible
- • Separate, secure technical area
- • 24% recycled material
- • Warranty: 3 years for electronics / 5 years for chassis
- • Designed and manufactured in France
| SKU | 611010 |
|---|---|
| EAN | 3567046110102 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Type | Desktop & wall mounted |
| Number of devices supported | 20 |
| Product colour | Copper, Black |
| Material | Metal |
| Number of compartments | 20 |
| Locking | No |
| Country of origin | France |
| LED indicators | Charging |
| Operating principle | Contact |
| Placement | Table, Wall |
| Power cable length | 3 m |
| Total amount of recycled materials used for making | 24% |
| Power | |
| Input voltage | 100 V |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum power | 65 W |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 463 mm |
| Depth | 322 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 500 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 20 |
| USB Type-C ports quantity | 20 |
| Certificates | |
|---|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | France |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Technical details | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Tabidock® S20 is a compact and robust charging station that can charge up to 20 smartphones in self-service mode, close to where they are used. Equipped with secure cables, intelligent Tabipower USB-C charging, LED indicators on the front panel, and a custom-made foam module for optimal device support, it guarantees maximum availability in the most demanding professional environments. Designed and manufactured in France.
| Features | |
|---|---|
| Type | Desktop & wall mounted |
| Number of devices supported | 20 |
| Product colour | Copper, Black |
| Material | Metal |
| Number of compartments | 20 |
| Locking | No |
| Country of origin | France |
| LED indicators | Charging |
| Operating principle | Contact |
| Placement | Table, Wall |
| Power cable length | 3 m |
| Total amount of recycled materials used for making | 24% |
| Power | |
| Input voltage | 100 V |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum power | 65 W |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 463 mm |
| Depth | 322 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 500 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 20 |
| USB Type-C ports quantity | 20 |
| Certificates | |
|---|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | France |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Technical details | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

