This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
In Stock
7254 available
- Mouse - in - a - Box Wired
- Responsive and reliable optical 1000dpi sensor
- Scroll wheel is ideal for speeding through documents
- A comfortable, contoured ambidextrous shape that is optimised for everyone
- Wired 180cm USB cable for battery free reliability
- PC and Mac® compatible
- This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | K72356EU |
| EAN | 5028252302814 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Mouse | |
|---|---|
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Input device | |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 8; XP; macOS 10.9; Vista; Windows 11; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Windows 7; Chrome OS 44 or above; Windows 10 |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 111 cm |
| Pallet gross weight | 197.6 kg |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |

SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
The Kensington Mouse·in·a·Box® USB provides reliable optical mouse performance for an attractive price and it´s completely Plug & Play so it works with your computer, right out of the box.
| Mouse | |
|---|---|
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Input device | |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 8; XP; macOS 10.9; Vista; Windows 11; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Windows 7; Chrome OS 44 or above; Windows 10 |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 111 cm |
| Pallet gross weight | 197.6 kg |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
Login for pricing
|
Popular
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
Login for pricing
|
Recommended
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
Login for pricing
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech B100 Optical USB Mouse
Login for pricing
|
Logitech B120 Optical Combo Mouse
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72356EU
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003357
|
910-003360
|
| Manufacturer |
Kensington
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Logitech
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|







