This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-FX641 DirectLabel black on yellow Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother Pro Tape TZe-FX641 Flexible ID tape - Black on Yellow
- 18mm
- Durable laminated label tape
- Use for wrapping around wires and cables with a diameter of 3mm or more
- Use as a flag label around wires and cables with a diameter of 3mm or more
- Excellent resistance to water, abrasion, chemicals, fading and temperature extremes
- 18mm wide
| Colour | black yellow |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| SKU | TZEFX641 |
| EAN | 4977766692083 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Tape type | TZ |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 24 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 155 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 281.4 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 540, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch P 750 TDI
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Tape type | TZ |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 24 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 155 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 281.4 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TZE-FX641 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZEFX641
|
STE161
|
S0720930
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on yellow
|
N/A
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|









