This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-N201 DirectLabel black on white 3,5mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-12mm/18mm/18mm HSE/24mm/36mm
- Brother TZe-N201 Black on White Labelling Tape – 3.5mm wide
- 3.5mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black white |
|---|---|
| SKU | TZEN201 |
| EAN | 4977766692762 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Tape type | TZ |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 3.5 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 3.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 45 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 3.5 mm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 25 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 3.5 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 45 g |
| Height | 97 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 233.3 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 3.5 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch PT-P 900 W
| Features | |
|---|---|
| Tape type | TZ |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 3.5 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 3.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 45 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 3.5 mm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 25 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 3.5 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 45 g |
| Height | 97 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 233.3 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 3.5 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother TZE-N201 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Dymo 91205/S0721650 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 91202/S0721620 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 91203/S0721630 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Brother DK-N55224 DirectLabel Etikette...
Login for pricing
|
Popular
Brother TZE-S211 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZEN201
|
S0721650
|
S0721620
|
S0721630
|
DKN55224
|
TZES211
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
| Label colour |
N/A
|
Black on blue
|
Black on yellow
|
Black on red
|
N/A
|
N/A
|












