This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-FX231 DirectLabel black on white Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-FX231 Black on White Labelling Tape – 12mm
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | TZEFX231 |
| EAN | 4977766691741 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Material | Paper |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | White |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Material | Paper |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | White |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 380 mm |
| Package width | 207 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 71 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 207 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 260 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 46 g |
| Height | 93 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 259.9 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 380 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 540
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Material | Paper |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | White |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Material | Paper |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | White |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 380 mm |
| Package width | 207 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 71 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 207 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 260 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 46 g |
| Height | 93 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 259.9 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 380 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother TZE-FX231 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZEFX231
|
STE161
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|












