This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-FX631 DirectLabel black on yellow Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-12mm/18mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-FX631 Black on Yellow Flexible-ID Labelling Tape – 12mm
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
| Colour | black yellow |
|---|---|
| SKU | TZEFX631 |
| EAN | 4977766691772 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Tape type | TZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Material | Paper |
| Country of origin | China |
| Product colour | Yellow |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Material | Paper |
| Country of origin | China |
| Product colour | Yellow |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 46 g |
| Height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 272 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch P 700
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Tape type | TZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Material | Paper |
| Country of origin | China |
| Product colour | Yellow |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Material | Paper |
| Country of origin | China |
| Product colour | Yellow |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 46 g |
| Height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 272 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Brother TZE-FX631 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZEFX631
|
STE161
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
N/A
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|











