This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless Mouse
In Stock
6 available
- Pro Fit Mid-Size Wireless Mouse
- Ergonomic mid-size design matches natural hand curvature maximising comfort during prolonged use
- Low battery indicator, to show when batteries need to be replaced
- On/off switch to conserve battery life
- Extended battery life up to 12 months
- Requires 2 x AAA batteries (included)
- PC and Mac® compatible
- This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
- Soft rubber panels and contoured buttons maintain comfort and grip
- High definition optical sensor (800/1200/1600 dpi) delivers smooth cursor control and precise tracking
- Secure 2.4Ghz wireless technology reduces risk of interference and is ideal for clutter-free office environments
- Clickable scroll wheel ideal for speeding through documents
- Back and forward web browser navigation reduces time required to complete web browser tasks
- Nano Wireless USB reciever stores inside mouse battery compartment when travelling, ideal for mobile professionals
- Reliable Plug & Play operation with USB connection
- Professional black and blue corporate finish complements Pro FitTM keyboards
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage |
| Products per pallet (EU) | 220 pc(s) |
| Power | |
| Battery type | AAA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 199 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 78 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 159 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.46 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 990 g |
| Products per pallet (EU) | 220 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | macOS 10.9; Windows 11; Chrome OS 44 or above; Windows 10; Windows 7; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Vista; XP; Windows 8 |
| Special features | SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage |
| Master (outer) case net weight | 990 g |

SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
The Kensington Pro Fit™ Mid-Size Wireless Mouse provides users with clutter-free productivity for an office environment. It compliments mobile laptop usage for travel with a storable nano receiver. The ergonomic, right-handed design with a high-definition optical sensor offers precise and responsive control.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage |
| Products per pallet (EU) | 220 pc(s) |
| Power | |
| Battery type | AAA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 199 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 78 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 159 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.46 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 990 g |
| Products per pallet (EU) | 220 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | macOS 10.9; Windows 11; Chrome OS 44 or above; Windows 10; Windows 7; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Vista; XP; Windows 8 |
| Special features | SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage |
| Master (outer) case net weight | 990 g |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless M...
Login for pricing
|
Hot Product
Kensington Orbit Optical Trackball
Login for pricing
|
New
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless M...
Login for pricing
|
Recommended
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless M...
Login for pricing
|
Popular
Kensington Pro Fit Wired Mid-Size Mouse
Login for pricing
|
Bestseller
Kensington Pro Fit Wired Full-Size Mouse
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72405EU
|
64327EU
|
K72422WW
|
K72423WW
|
K72355EU
|
K72369EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
| Scroll type |
Wheel
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Buttons quantity |
3
|
2
|
3
|
3
|
6
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Device interface |
RF Wireless
|
N/A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|







