This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Kensington SoleMate Footrest
In Stock
12 available
- SoleMate Footrest
- Tilts up to 20 degrees for additional comfort
- Textured foot grip panel helps prevent slipping
- Sturdy durable construction 450mm x 350mm (WxD)
- Elevates legs to improve posture and circulation and reduce lower back pressure
- Helps reduce pressure on lower back and alleviate discomfort from sitting
| SKU | 56145 |
|---|---|
| EAN | 5011858561457 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet net weight | 163.2 kg |
| Pallet gross weight | 163.2 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 121 cm |
| Pallet net weight | 163.2 kg |
| Pallet gross weight | 163.2 kg |
Footrests keep legs elevated for improved posture and circulation while you work at a desk and help reduce pressure on the lower back. They are easily adjustable for extra comfort while there is a range of specifications available to suit individual requirements.
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet net weight | 163.2 kg |
| Pallet gross weight | 163.2 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 121 cm |
| Pallet net weight | 163.2 kg |
| Pallet gross weight | 163.2 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington SoleMate Footrest
Login for pricing
|
Bestseller
Kensington SmartFit SoleMate Plus Foot...
Login for pricing
|
New
Fellowes Foot Rest Under Desk - Office...
Login for pricing
|
Hot Product
Kensington SmartFit Solemate Plus Foot...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Adjustable Under-Desk Foo...
Login for pricing
|
Fellowes Foot Rest Under Desk Breyta F...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56145
|
56146
|
8035001
|
K52789WW
|
FTRST1
|
100119851
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Fellowes
|
Kensington
|
StarTech.com
|
Fellowes
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|






