This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TN-3480 Toner-kit, 8K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 5000/6250/6400
In Stock
572 available
- The Brother TN-3480 High Yield Black Toner Cartridge. Prints 8
- 000 pages.
- Prints 8,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 8000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN3480 |
| EAN | 4977766755658 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Compatibility | HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, HL-L6400DWTT, MFC-L6800DWT, MFC-L6900DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 361 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 251 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Weight | 810 g |
| Package width | 368 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 152 mm |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 252 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package width | 368 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 1080 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Package weight | 1080 kg |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, HL-L6400DWTT, MFC-L6800DWT, MFC-L6900DW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package weight | 1080 kg |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 115.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
This genuine Brother high yield black toner helps you get the most from your printer – whether you’re printing at home or at the office. With a high-clarity black tone, crisp text and sharp images, the TN-3480 toner ensures all your prints are to the same high standard, from the first to last
Compatible Printers: Brother HL-L 5100 Series, Brother HL-L 5050 DN, Brother MFC-L 6800 Series, Brother MFC-L 5700 DNLT, Brother HL-L 5200 DWLT, Brother HL-L 6450 DW, Brother HL-L 6400 DWTT, Brother HL-L 5100 DNTT, Brother HL-L 6250 DN, Brother HL-L 6300 Series, Brother HL-L 6300 DW, Brother HL-L 6400 DWT, Brother HL-L 5100 DNT, Brother MFC-L 6900 DWT, Brother MFC-L 5750 DW, Brother HL-L 6400 DW, Brother MFC-L 5700 DN, Brother MFC-L 6900 DW, Brother HL-L 6300 DWT, Brother HL-L 5000 D, Brother MFC-L 6800 DW, Brother MFC-L 6950 DW, Brother MFC-L 6800 DWT, Brother HL-L 5200 DW, Brother HL-L 5100 DN, Brother HL-L 5200 DWT, Brother DCP-L 6600 DW, Brother MFC-L 6970 DW, Brother DCP-L 5500 DN, Brother MFC-L 5700 DW
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Compatibility | HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, HL-L6400DWTT, MFC-L6800DWT, MFC-L6900DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 361 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 251 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Weight | 810 g |
| Package width | 368 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 152 mm |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 252 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package width | 368 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 1080 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Package weight | 1080 kg |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, HL-L6400DWTT, MFC-L6800DWT, MFC-L6900DW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package weight | 1080 kg |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 115.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-3480 Toner-kit, 8K pages IS...
Login for pricing
|
Popular
HP Q5949A/49A Toner cartridge black, 2...
Login for pricing
|
New
OKI 43872306 Toner magenta, 2K pages/5...
Login for pricing
|
Recommended
Kyocera 1T02G10EU0/TK-710 Toner-kit, 4...
Login for pricing
|
OKI 43872305 Toner yellow, 2K pages/5%...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Q7553A/53A Toner cartridge black, 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN3480
|
Q5949A
|
43872306
|
1T02G10EU0
|
43872305
|
Q7553A
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
OKI
|
KYOCERA
|
OKI
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Magenta
|
Black
|
Yellow
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
OKI
|
Kyocera
|
OKI
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|








