This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
In Stock
11 available
- 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | 845398-B21 |
| EAN | 0190017016559 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Product colour | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Aluminium |
| Network | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 138 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 19.2 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Product colour | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Aluminium |
| Network | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 138 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 19.2 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 1000BASE- LX/LH SFP Module for G...
Login for pricing
|
New
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transc...
Login for pricing
|
Popular
DELL 407-BCBN network transceiver modu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
845398-B21
|
GLC-LH-SMD=
|
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
SFP-10/25G-CSR-S=
|
407-BCBN
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
Cisco
|
DELL
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
1000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP
|
SFP28
|
SFP+
|
N/A
|
SFP+
|










