This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Jabra Evolve 20SE MS Stereo
In Stock
713 available
- Evolve 20SE MS Stereo
- Flexible connectivity using USB or jack.
- Manage calls easily with call control unit to make, take and mute calls.
- Plug-and-play connectivity for quick and easy setup.
- Leather-feel ear cushions and around-the-ear design for all-day use.
- Certified Skype for Business for simple UC integration and plug-and-play straight out of the box
- Stay focused by eliminating distraction in noisy open office environments.
- Made for both music and voice with a world-class set of microphones and speakers.
- Let you, not the task, decide where you work by either PC based connection via USB control unit or to your smartphone or tablet with the 3.5mm jack.
- Each variant has passive noise cancellation as standard to give you protection against high frequency noise.
- Discreet boom arm easily tucks into the headband when not in use.
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 4999-823-309 |
| EAN | 5706991021158 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft Teams |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft Teams |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.09") |
| Package height (imperial) | 3.51 cm (1.38") |
| Package depth (imperial) | 23 cm (9.06") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content | |
| USB cable length | 2.15 m |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |
Clearer conversation for greater efficiency
Great sound for calls and music
Manage calls easily
Call control unit makes it simple to make, take and mute calls
Plug-and-play connectivity
USB connectivity allows for quick and easy set-up
All-day comfort
Foam ear cushions, and on-the-ear design for all-day use
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
With great sound for calls and music, the Evolve 20 is an entry-level professional headset with easy call management through a control unit that makes, takes and mutes calls. Simple connectivity makes it easy to get started with your PC. Comes with leatherette ear cushions and on-the-ear design.
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
Professional headset with easy call management and great sound for calls and music
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
Professional headset with easy call management and great sound for calls and music
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft Teams |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | No |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft Teams |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | No |
| Music player | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package width (imperial) | 18 cm (7.09") |
| Package height (imperial) | 3.51 cm (1.38") |
| Package depth (imperial) | 23 cm (9.06") |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content | |
| USB cable length | 2.15 m |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Teams |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable length | 2.15 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Jabra Evolve 20SE MS Stereo
Login for pricing
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Recommended
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech USB Headset Stereo H650e
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech H390 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech USB Headset H570e Mono
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4999-823-309
|
981-000475
|
981-000480
|
981-000519
|
981-000406
|
981-000571
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|







