This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
- Enjoy superior wireless connectivity with a range up to 150 metres and-all day battery life.
- Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices. Meets Skype for Business Open Office requirements.
- Overcome interruptions with an integrated busylight that acts as a do not disturb sign for colleagues.
- Increase your availability for customer calls. Can connect to deskphones and softphones.
- Choose your wearing style from stereo, mono and lightest-in-category convertible models.
| Connection | Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 9559-553-117 |
| EAN | 0706487017400 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft;Zoom |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Skype for Business;Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft;Zoom |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 150 m |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Battery | |
| Talk time | 13 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | Yes |
| Indication | |
| Battery level indicator | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Linux |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 83 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;AC charger;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;USB cable |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | Yes |
| Packaging data | |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;AC charger;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;USB cable |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft;Zoom |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Skype for Business;Unified Communication |
| Supplier features | |
| Charging time | 90 min |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | No |
| Other operating systems supported | Linux |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;AC charger;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 90 min |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | Yes |
| Voice control | No |
Industry-leading wireless performance.
Provides superior wireless connectivity to a range of 150 metres, enabling 3x more users in the same office space – with no loss in connection quality. Work away from the desk and still maintain a connection that won’t let you, or your customers, down.
Crystal-clear calls.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices.
Fewer interruptions.
The busylight acts as a do not disturb sign for colleagues.
Connect to up to two devices simultaneously.
You can connect to a deskphone and softphone.
Choice of wearing options to suit every workstyle.
Soft ear cushions provide all-day comfort and a secure fit.
Premium usability and build.
Easily answer and end calls, mute and adjust volume using the intuitive controls on the headset.
Engineered for superior wireless connectivity, battery life and crystal-clear calls, the Engage 65 is a premium headset for professionals who need first-class customer conversations and connection to up to two devices (deskphone and softphone). Meets Skype for Open Office requirements and advanced noise-cancelling and enhanced speakers give incredible call quality, even in noisy offices.
DECT wireless headset with 150m/490ft range, up to 13 hours’ battery life and integrated busylight. Can connect to 2 devices. Meets Skype for Business Open Office requirements.
DECT wireless headset with 150m/490ft range, up to 13 hours’ battery life and integrated busylight. Can connect to 2 devices. Meets Skype for Business Open Office requirements.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft;Zoom |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Skype for Business;Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Unified communications | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Power bass | No |
| Technical details | |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Certification | Microsoft;Zoom |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 150 m |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Battery | |
| Talk time | 13 h |
| Fast charging | No |
| Replaceable battery | Yes |
| Indication | |
| Battery level indicator | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Linux |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 83 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;AC charger;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;USB cable |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | Yes |
| Packaging data | |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;AC charger;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;USB cable |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft;Zoom |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Skype for Business;Unified Communication |
| Supplier features | |
| Charging time | 90 min |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Battery level indicator | Yes |
| Voice guidance | No |
| Other operating systems supported | Linux |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;AC charger;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 90 min |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | Yes |
| Voice control | No |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Jabra Engage 65 Stereo
Login for pricing
|
New
HP Poly Savi 8220 UC Microsoft Teams C...
Login for pricing
|
Cisco Headset 730, Wireless Dual On-Ea...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo...
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9559-553-117
|
209214-02
|
HS-WL-730-BUNA-P
|
28599-989-889
|
28599-989-989
|
28599-999-999
|
| Manufacturer |
Jabra
|
HP Poly
|
Cisco
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|






