This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Hama 00201596 USB cable USB 2.0 1.5 m USB A USB C 0.48 Gbit/s White
In Stock
21 available
- Hama 00201596
- 1.5 m
- USB A
- USB C
- USB 2.0
- USB cable for charging and synchronising smartphones and tablets
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 201596 |
| EAN | 4047443486929 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.5 m |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 54 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Product colour | White |
| Package weight | 54 kg |
Hama 00201596. Cable length: 1.5 m. Connector 1: USB A, Connector 2: USB C, USB version: USB 2.0, Maximum data transfer rate: 0.48 Gbit/s, Connector contacts plating: Nickel, Product colour: White
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.5 m |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 54 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Product colour | White |
| Package weight | 54 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Hama 00201596 USB cable USB 2.0 1.5 m...
Login for pricing
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
Login for pricing
|
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 1m Blue SuperSpeed USB 3....
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
201596
|
USB3AUB50CMB
|
510424
|
USB3SEXT1M
|
USB3SEXT1MBK
|
USB3SAB1MRA
|
| Manufacturer |
Hama
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
USB C
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
Micro-USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|






