This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Hama 00201597 USB cable USB 2.0 3 m USB C USB A 0.48 Gbit/s Black
In Stock
1 available
- Charging Cable
- USB-C - USB-A
- 3 m
- black
- USB cable for charging and synchronising smartphones and tablets
| SKU | 00201597 |
|---|---|
| EAN | 4047443486745 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 3 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 117 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Package weight | 117 kg |
- High-quality, quick charging cable: in combination with a quick charger, you can charge your mobile phone at top speed
- Maximum compatibility for all mobile phones, tablets and other devices with USB-C connection
- Data cable with a speed of up to 480 Mbit/s for high-speed data transmission
- Maximum compatibility for all mobile phones, tablets and other devices with USB-C connection
- Data cable with a speed of up to 480 Mbit/s for high-speed data transmission
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 3 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output current (max) | 3 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 117 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Package weight | 117 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hama 00201597 USB cable USB 2.0 3 m US...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
Login for pricing
|
Hot Product
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Login for pricing
|
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00201597
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
510424
|
USB3SAB1MRA
|
USB3SEXT5DSK
|
| Manufacturer |
Hama
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
USB A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|






