This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Hama Spirit Chop II Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Sports Bluetooth Black
In Stock
9 available
- Hama Spirit Chop II
- True Wireless Stereo (TWS)
- 20 - 20000 Hz
- Sports
- 40 g
| SKU | 184172 |
|---|---|
| EAN | 4047443533487 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Sports |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Operating keys | Answer/end call, Play/Pause, Voice assistant |
| LED indicators | Battery level |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Speaker diameter | 6 mm |
| Charging case | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 2.48 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, SPP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 92 dB |
| Driver unit | 6 mm |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 5000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone input impedance | 2.2 Ω |
| Control unit | |
| Control type | Buttons, Touch |
| Battery | |
|---|---|
| Talk time | 3 h |
| Continuous audio playback time | 4 h |
| Standby time | 150 h |
| Battery recharge time (charging case) | 2 h |
| Battery operated | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Battery level |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| AC adapter included | No |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Ear pads | Yes |
| Charging case | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 2 W |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 4 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, SPP |
| Package weight | 150 kg |
| Speaker diameter | 6 mm |
Hama Spirit Chop II. Product type: Headset. Connectivity technology: True Wireless Stereo (TWS), Bluetooth. Recommended usage: Sports. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Wireless range: 10 m. Weight: 40 g. Product colour: Black
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Sports |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Operating keys | Answer/end call, Play/Pause, Voice assistant |
| LED indicators | Battery level |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Speaker diameter | 6 mm |
| Charging case | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 2.48 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, SPP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 92 dB |
| Driver unit | 6 mm |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 5000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone input impedance | 2.2 Ω |
| Control unit | |
| Control type | Buttons, Touch |
| Battery | |
|---|---|
| Talk time | 3 h |
| Continuous audio playback time | 4 h |
| Standby time | 150 h |
| Battery recharge time (charging case) | 2 h |
| Battery operated | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Battery level |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| AC adapter included | No |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Ear pads | Yes |
| Charging case | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 2 W |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 4 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, SPP |
| Package weight | 150 kg |
| Speaker diameter | 6 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hama Spirit Chop II Headset True Wirel...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech H110 Stereo Headset
Login for pricing
|
Popular
Logitech H150 Stereo Headset
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo Stereo Analog Headset Wired Hea...
Login for pricing
|
New
Samsung EO-IC100 Headset Wired In-ear...
Login for pricing
|
Bestseller
Kensington Classic USB-A Headset with...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
184172
|
981-000271
|
981-000589
|
4XD0K25030
|
EO-IC100BBEGEU
|
K97601WW
|
| Manufacturer |
Hama
|
Logitech
|
Logitech
|
Lenovo
|
Samsung
|
Kensington
|
| Wearing style |
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
N/A
|
| Connectivity technology |
True Wireless Stereo (TWS)
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Recommended usage |
Sports
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
N/A
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
N/A
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
N/A
|






