This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
HP Poly Studio X30 All-In-One Video Bar with TC8 Controller Kit
In Stock
1 available
- Poly Studio X30 All-In-One Video Bar with TC8 Controller Kit
- Get your small rooms up and running in moments. No PC required — support for cloud service platforms like Microsoft Teams and Zoom is built in. The compact design easily fits on top or underneath a display in rooms of up to six participants.
- Feel more connected to others on the call, thanks to smart camera framing. Block out audio distractions with Poly NoiseBlockAI technology, powered by machine learning. And easily share content over wired or wireless connections.
| SKU | 83Z46AA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0197497448818 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Number of cameras | 1 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 50 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11006260_en-US-1.pdf |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| File formats | |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Camera | |
| Digital zoom | 5x |
| Diagonal field of view | 121° |
| Zoom capability | Yes |
| Microphone | |
| Number of microphones | 4 |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| UNSPSC-code | 45111902 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
Simple set up
Get your small rooms up and running in moments. No PC required — support for cloud service platforms like Microsoft Teams and Zoom is built in. The compact design easily fits on top or underneath a display in rooms of up to six participants.
Pro-quality performance
Feel more connected to others on the call, thanks to smart camera framing. Block out audio distractions with Poly NoiseBlockAI technology, powered by machine learning. And easily share content over wired or wireless connections.
Board room performance
Meet the all-in-one video bar for small rooms. It’s simple to use with support for cloud video services built right in. Voices are clear with room-filling audio. Wireless content sharing lets users share from their devices easily.
Meet the all-in-one video bar for small rooms. It’s simple to use with support for cloud video services built right in. Voices are clear with room-filling audio. Wireless content sharing lets users share from their devices easily.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Number of cameras | 1 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 50 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11006260_en-US-1.pdf |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| File formats | |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Camera | |
| Digital zoom | 5x |
| Diagonal field of view | 121° |
| Zoom capability | Yes |
| Microphone | |
| Number of microphones | 4 |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| UNSPSC-code | 45111902 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Studio X30 All-In-One Video Ba...
Login for pricing
|
Popular
Logitech Rally
Login for pricing
|
Recommended
Logitech Rally
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Rally Bar Mini
Login for pricing
|
Cisco Webex Desk Mini video conferenci...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco Webex Room Bar video conferencin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83Z46AA#ABU
|
960-001242
|
960-001224
|
960-001340
|
CS-DESKMINI-K9
|
CS-BAR-T-K9
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Cisco
|
Cisco
|
| Product type |
Video collaboration bar
|
Group video conferencing system
|
Group video conferencing system
|
Group video conferencing system
|
Personal video conferencing system
|
Group video conferencing system
|





