This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-S251 DirectLabel black on white extra strong Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-S251 Black on White Labelling Tape – 24mm wide
- 24mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | TZES251 |
| EAN | 4977766692670 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black, White |
| Compatibility | PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-7500, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D600, PT-D600VP, PT-E500, PT-E550W, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, PT-P750WVP |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black, White |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 94 g |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 28 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267.1 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch D 610 Series
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black, White |
| Compatibility | PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-7500, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D600, PT-D600VP, PT-E500, PT-E550W, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, PT-P750WVP |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZ |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black, White |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 94 g |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 28 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267.1 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TZE-S251 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZES251
|
STE161
|
S0720930
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|














