This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-535 DirectLabel white on blue Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-535 White On Blue Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | white blue |
|---|---|
| Label colour | White on blue |
| SKU | TZE535 |
| EAN | 4977766686471 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on blue |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-D200HK, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-2730, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 46 g |
| Height | 96 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 344.4 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch 300 SP
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on blue |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-D200HK, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-2730, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 46 g |
| Height | 96 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 344.4 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-535 DirectLabel white on b...
Login for pricing
|
Recommended
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE535
|
STE161
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
White on blue
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|


















