This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-751 DirectLabel black on green Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-751 Black on Green Labelling Tape – 24mm wide
- 24mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black green |
|---|---|
| Label colour | Black on green |
| SKU | TZE751 |
| EAN | 4977766692434 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on green |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 28 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package type | Blister |
| Package weight | 94 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Package weight | 94 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 295.8 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch PT-P 900 Wc
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on green |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 28 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package type | Blister |
| Package weight | 94 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Package weight | 94 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 295.8 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TZE-751 DirectLabel black on g...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE751
|
STE161
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on green
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|


















