This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-243 DirectLabel blue on white 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-243 Blue on White Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | blue white |
|---|---|
| Label colour | Blue on white |
| SKU | TZE243 |
| EAN | 4977766685382 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Blue on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-200/1100/1130/1300/1160/1170S/1180/1200/2030/2730, ST-1150/1150DX |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 77 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261.6 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch RL 700 S
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Blue on white |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-200/1100/1130/1300/1160/1170S/1180/1200/2030/2730, ST-1150/1150DX |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 77 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261.6 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Brother TZE-243 DirectLabel blue on wh...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE243
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Blue on white
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















