This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-435 DirectLabel white on red Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-435 White on Red Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | white red |
|---|---|
| Label colour | White on red |
| SKU | TZE435 |
| EAN | 4977766686297 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on red |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 374 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 253 mm |
| Package weight | 55 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 253 mm |
| Package depth | 374 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 106 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 344.4 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 374 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch PT-P 900 NW
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on red |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 374 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 253 mm |
| Package weight | 55 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 253 mm |
| Package depth | 374 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 106 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 344.4 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 374 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother TZE-435 DirectLabel white on r...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE435
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
White on red
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















