This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-141 DirectLabel black on Transparent Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-141 Black on Clear Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black transparent |
|---|---|
| Label colour | Black on transparent |
| SKU | TZE141 |
| EAN | 4977766684934 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Features | |
| Label colour | Black on transparent |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Direct thermal |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | pour P-Touch PT-1230, 18, 1830, 1880, 2030, 2100, 2110, 2430, 2730, 9700, 9800, E300, H300 |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 77 g |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 280 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261.6 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 430 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch H 300
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Features | |
| Label colour | Black on transparent |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Direct thermal |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | pour P-Touch PT-1230, 18, 1830, 1880, 2030, 2100, 2110, 2430, 2730, 9700, 9800, E300, H300 |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 77 g |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 280 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261.6 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 430 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TZE-141 DirectLabel black on T...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE141
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on transparent
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















