This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-FX611 DirectLabel black on yellow Laminat 6mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother Pro Tape TZe-FX611 Flexible ID tape - Black on Yellow
- 6mm
- Durable laminated label tape
- Use for wrapping around wires and cables with a diameter of 3mm or more
- Use as a flag label around wires and cables with a diameter of 3mm or more
- Excellent resistance to water, abrasion, chemicals, fading and temperature extremes
- 6mm wide
| Colour | black yellow |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| SKU | TZEFX611 |
| EAN | 4977766692991 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Flexibility | Yes |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 6 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 45 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 6 mm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 26 g |
| Width | 15 mm |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 45 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228.2 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 6 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch 1000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Flexibility | Yes |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 6 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 45 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 6 mm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 26 g |
| Width | 15 mm |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 45 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228.2 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 6 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-FX611 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 40913/S0720680 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 43613/S0720780 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 40918/S0720730 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZEFX611
|
S0720790
|
S0720710
|
S0720680
|
S0720780
|
S0720730
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on blue
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|


















