This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-421 DirectLabel black on red Laminat 9mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-421 Black on Red Labelling Tape – 9mm wide
- 9mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black red |
|---|---|
| Label colour | Black on red |
| SKU | TZE421 |
| EAN | 4977766685887 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on red |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 9 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 9 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 10 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 9 mm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 31 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 9 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 102 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 229.7 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 9 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 1290
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on red |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 9 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 9 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 10 mm |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 9 mm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 31 g |
| Width | 17 mm |
| Tape size | 9 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Height | 102 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 229.7 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 9 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-421 DirectLabel black on r...
Login for pricing
|
Dymo 91241/S0721800 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother DK-N55224 DirectLabel Etikette...
Login for pricing
|
Recommended
Brother TZE-335 DirectLabel white on b...
Login for pricing
|
Brother TZE-S211 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
Bestseller
Brother TZE-S221 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE421
|
S0721800
|
DKN55224
|
TZE335
|
TZES211
|
TZES221
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Label colour |
Black on red
|
N/A
|
N/A
|
White on black
|
N/A
|
N/A
|


















