This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-C51 DirectLabel black on yellow Laminat 24mm x 5m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-C51 Black on Fluorescent Yellow Labelling Tape – 24mm wide
- 24mm wide, 5m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
| Colour | black yellow |
|---|---|
| Label colour | Black on fluorescent yellow |
| SKU | TZEC51 |
| EAN | 4977766692496 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on fluorescent yellow |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 5 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 74 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 66 g |
| Width | 28 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 5 m |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 74 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 199.6 kg |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch D 800 W
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on fluorescent yellow |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 5 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 74 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 66 g |
| Width | 28 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 5 m |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 74 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 199.6 kg |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | China |












