This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-344 DirectLabel gold on black Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-344 Gold On Black Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | gold black |
|---|---|
| Label colour | Gold on black |
| SKU | TZE344 |
| EAN | 4977766685764 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Gold on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 290 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 22 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 290 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 24798 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 1000 F
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Gold on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 290 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 22 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 290 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 24798 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-344 DirectLabel gold on bl...
Login for pricing
|
Recommended
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE344
|
STE161
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Gold on black
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|


















