This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-315 DirectLabel white on black Laminat 6mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-315 White On Black Labelling Tape – 6mm wide
- 6mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | White on black |
| SKU | TZE315 |
| EAN | 4977766685634 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-D200HK, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-2730, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 6 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 365 mm |
| Package width | 95 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 45 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 6 mm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 26 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 95 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Package weight | 45 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 20034 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 6 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch H 101
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-D200HK, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-2730, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 6 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 365 mm |
| Package width | 95 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 45 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 6 mm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 26 g |
| Width | 18 mm |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 95 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Package weight | 45 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 20034 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 6 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TZE-315 DirectLabel white on b...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 40913/S0720680 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 43613/S0720780 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 40918/S0720730 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE315
|
S0720790
|
S0720710
|
S0720680
|
S0720780
|
S0720730
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
White on black
|
Black on yellow
|
Black on blue
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|


















