This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-345 DirectLabel white on black Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-345 White On Black Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | white black |
|---|---|
| Label colour | White on black |
| SKU | TZE345 |
| EAN | 4977766685795 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 24 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 265.2 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch 310, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 1950 VP
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 24 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 265.2 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |












