This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-441 DirectLabel black on red Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-441 Black on Red Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black red |
|---|---|
| Label colour | Black on red |
| SKU | TZE441 |
| EAN | 4977766686327 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on red |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 430 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 340 Series
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on red |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 285 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 430 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-441 DirectLabel black on r...
Login for pricing
|
Recommended
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE441
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on red
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















