This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-334 DirectLabel gold on black Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-334 Gold On Black Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | gold black |
|---|---|
| Label colour | Gold on black |
| SKU | TZE334 |
| EAN | 4977766685702 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Gold on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-D200HK, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-2730, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 205 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 55 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 16 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 205 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 260 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 110 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 245.5 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch H 105 NB, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch 1250 VP
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Gold on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-D200HK, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-2730, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 205 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 55 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 16 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 205 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 260 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 110 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 245.5 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-334 DirectLabel gold on bl...
Login for pricing
|
Recommended
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE334
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Gold on black
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















