This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-145 DirectLabel white on Transparent 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-145 White On Clear Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | transparent white |
|---|---|
| Label colour | White on transparent |
| SKU | TZE145 |
| EAN | 4977766684965 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on transparent |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT1000,1010,1200P,1230PC,1260VP,18R |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 280.1 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch E 550 W SP
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | White on transparent |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT1000,1010,1200P,1230PC,1260VP,18R |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape size | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 280.1 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |












