This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-354 DirectLabel gold on black Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-354 Gold on Black Labelling Tape – 24mm wide
- 24mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | gold black |
|---|---|
| Label colour | Gold on black |
| SKU | TZE354 |
| EAN | 4977766685825 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Gold on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 369 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 67 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 30 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 124 mm |
| Package depth | 369 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267 kg |
| Products per pallet | 2500 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 369 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Gold on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 369 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 67 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 30 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 124 mm |
| Package depth | 369 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 267 kg |
| Products per pallet | 2500 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 369 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TZE-354 DirectLabel gold on bl...
Login for pricing
|
Recommended
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE354
|
STE161
|
S0720930
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Gold on black
|
N/A
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|


















