This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-242 DirectLabel red on white Laminat 18mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/36mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-242 Red on White Labelling Tape – 18mm wide
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | red white |
|---|---|
| Label colour | Red on white |
| SKU | TZE242 |
| EAN | 4977766685351 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Red on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Heat shrink | Yes |
| Flexibility | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 92 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 262.2 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch PT-P 900 Series
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Red on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Heat shrink | Yes |
| Flexibility | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 1.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 77 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.8 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 23 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 286 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 277 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 77 g |
| Height | 92 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 262.2 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 440 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Brother TZE-242 DirectLabel red on whi...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE242
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Red on white
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















