This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-252 DirectLabel red on white Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-252 Red on White Labelling Tape – 24mm wide
- 24mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | red white |
|---|---|
| Label colour | Red on white |
| SKU | TZE252 |
| EAN | 4977766685467 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Red on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Heat shrink | Yes |
| Flexibility | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 28 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 340 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 110 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 256.1 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | China |
Compatible Printers: Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 2480
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Red on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Heat shrink | Yes |
| Flexibility | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Compatibility | PT-2430PC, PT-2700, PT-2730, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 28 mm |
| Tape size | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 340 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 275 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 110 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 256.1 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 2.4 cm |
| Package depth | 435 mm |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TZE-252 DirectLabel red on whi...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE252
|
STE161
|
S0718050
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Red on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|


















