This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Brother TZE-135 DirectLabel white on Transparent Laminat 12mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
- Brother TZe-135 White On Clear Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | white transparent |
|---|---|
| Label colour | White on transparent |
| SKU | TZE135 |
| EAN | 4977766684903 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on transparent |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 55 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 19 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 97 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 336 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
Compatible Printers: Brother P-Touch H 101 TB, Brother P-Touch 9200 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 920 BT, Brother P-Touch 9800 PCN, Brother P-Touch 1800, Brother P-Touch 1280 DT, Brother P-Touch 2700 VP, Brother P-Touch 1280, Brother P-Touch E 110 Series, Brother P-Touch E 550 WNI VP, Brother P-Touch 1830 VP, Brother P-Touch 7500 VP, Brother P-Touch Cube plus PT-P 710 BT, Brother P-Touch P 750 TDI, Brother P-Touch D 460, Brother P-Touch 900 F, Brother P-Touch PT-P 900 Wc, Brother P-Touch RL 700 S, Brother P-Touch 310 Series, Brother P-Touch H 75, Brother P-Touch 7100 VP, Brother P-Touch E 310 BTVP, Brother P-Touch D 410, Brother P-Touch PT-P 950 NW, Brother P-Touch 18 R, Brother P-Touch D 410 VP, Brother P-Touch 2400, Brother P-Touch H 103 W, Brother P-Touch 340 C, Brother P-Touch 1290 Series, Brother P-Touch 540 Series, Brother P-Touch 1000 F, Brother P-Touch H 101, Brother P-Touch 2100 VP, Brother P-Touch P 750 W, Brother P-Touch H 100, Brother P-Touch 9400, Brother P-Touch D 460 Series, Brother P-Touch 9500 PC, Brother P-Touch E 560 Series, Brother P-Touch 900, Brother P-Touch D 210, Brother P-Touch 1010, Brother P-Touch D 410 Series, Brother P-Touch 200, Brother P-Touch 1000, Brother P-Touch D 600 VP, Brother P-Touch D 610 BT, Brother P-Touch H 107 B, Brother P-Touch 1290 DT, Brother P-Touch H 102, Brother P-Touch 2480, Brother P-Touch H 101 GB, Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch 1280 Series, Brother P-Touch H 108 GT, Brother P-Touch 300 SP, Brother P-Touch 2420 PC, Brother P-Touch 1250, Brother P-Touch 2460, Brother P-Touch 2450 CC, Brother P-Touch 1250 Series, Brother P-Touch E 500 VP, Brother P-Touch 9200 DX, Brother P-Touch 9700 PC, Brother P-Touch H 300, Brother P-Touch H 500, Brother P-Touch 1200 P, Brother P-Touch D 200 BW, Brother P-Touch E 550 Series, Brother P-Touch D 800 W, Brother P-Touch 2400 E, Brother P-Touch 7600 VP, Brother P-Touch 540 C, Brother P-Touch 1850, Brother P-Touch 1000 BTS, Brother P-Touch 1290 VP, Brother P-Touch 1250 VP, Brother P-Touch E 560 BTSP, Brother P-Touch 1005 Series, Brother P-Touch Cube Pro E 720 BT, Brother P-Touch 300, Brother P-Touch E 300 VP, Brother P-Touch 540, Brother P-Touch 9600, Brother P-Touch GL 1000, Brother P-Touch 1230 PC, Brother P-Touch GL 100, Brother P-Touch D 400, Brother P-Touch E 110 VP, Brother P-Touch H 101 LB, Brother P-Touch H 75 S, Brother P-Touch P 700, Brother P-Touch 2430 PC, Brother P-Touch 1260 VP, Brother P-Touch 1850 Series, Brother P-Touch 3600, Brother P-Touch H 110, Brother P-Touch PT-P 900 W, Brother P-Touch D 200, Brother P-Touch 1250 VPS, Brother P-Touch PT-P 900 NW, Brother P-Touch H 300 Li, Brother P-Touch E 550 W VP, Brother P-Touch 1005 BTS, Brother P-Touch 310 CC, Brother P-Touch 1090, Brother P-Touch 2450 DX, Brother P-Touch 220, Brother P-Touch PT-P 900 Series, Brother P-Touch 2470, Brother P-Touch 1950 VP, Brother P-Touch H 105, Brother P-Touch H 101 C, Brother P-Touch 1750, Brother P-Touch Cube PT-P 300 BT, Brother P-Touch D 400 Series, Brother P-Touch 1800 E, Brother P-Touch 2500 PC, Brother P-Touch 1005 F, Brother P-Touch 340, Brother P-Touch 350, Brother P-Touch H 500 Series, Brother P-Touch 9200 PC, Brother P-Touch H 100 R, Brother P-Touch 1080, Brother P-Touch D 210 Series, Brother P-Touch 1290, Brother P-Touch D 200 VP, Brother P-Touch D 400 VP, Brother P-Touch D 210 VP, Brother P-Touch H 500 Li, Brother P-Touch 2030 VP, Brother P-Touch D 610 Series, Brother P-Touch Cube Pro PT-P 910 BT, Brother P-Touch H 100 LB, Brother P-Touch 310, Brother P-Touch 1850 VP, Brother P-Touch 2450, Brother P-Touch E 560 BTVP, Brother P-Touch 1850 CC, Brother P-Touch 550, Brother P-Touch E 110, Brother P-Touch 2730 VP, Brother P-Touch H 300 Series, Brother P-Touch P 300 BT, Brother P-Touch 1005 FB, Brother P-Touch E 100, Brother P-Touch H 105 WN, Brother P-Touch D 610 BTVP, Brother P-Touch 1250 S, Brother P-Touch 210 E, Brother P-Touch 2450 Series, Brother P-Touch E 100 VP, Brother P-Touch E 550 W SP, Brother P-Touch H 200, Brother P-Touch 1250 LB, Brother P-Touch 1280 CB, Brother P-Touch 1280 VP, Brother P-Touch P 750 Series, Brother P-Touch P 750 W + 4 tapes, Brother P-Touch H 101 Series, Brother P-Touch 1200, Brother P-Touch 900 BTS, Brother P-Touch D 460 btVP, Brother P-Touch D 200 BWVP, Brother P-Touch H 105 WB, Brother P-Touch D 410 Y, Brother P-Touch 340 Series, Brother P-Touch D 400 AD, Brother P-Touch H 100 Series, Brother P-Touch 1250 J, Brother P-Touch GL 200, Brother P-Touch D 200 Series, Brother P-Touch D 450 VP, Brother P-Touch H 105 NB
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on transparent |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | PT-1280HK, PT-1280SN, PT-1280KT, PT-1100SN, PT-1100KT, PT-2100VP, PT-7600, PT-2430PC, PT-2700, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 375 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 55 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Width | 19 mm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 210 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 250 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 55 g |
| Height | 97 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 336 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 375 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TZE-135 DirectLabel white on T...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 43618/S0720790 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 40916/S0720710 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TZE135
|
STE161
|
S0720580
|
S0720790
|
S0718040
|
S0720710
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
White on transparent
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on blue
|


















